GINOP – 4.1.5-22 Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása a KKV-k részére
Az energiatakarékosság az egyik legfontosabb jövőbeli célkitűzés, az Uniós irányelvek alapján a bruttó energiafogyasztást tekintve a megújuló energiaforrások részarányának el kell érnie a 13%-ot. A magas energiafelhasználás mind környezeti, mind gazdasági szempontból hátrányt okoz mindenkinek, többek között a hazai vállalatok is nehezebb piaci helyzetbe kerülnek. Az energetikai hatékonyság fokozása egyszerre támogatja a környezettudatos gazdasági versenyképesség erősítését, a környezet terhelésének enyhítését és a vállalkozások rezsiköltség terheinek csökkentését.
Az “Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása a KKV-k részére (GINOP – 4.1.5-22)” pályázat a mikro-, kis- és középvállalkozások számára nyújt támogatást az energiahatékonyság javítását szolgáló tevékenységekre. Ezáltal a DD besorolás alatt 2 szint, efelett vagy DD besorolás esetén opcionálisan legalább 1 szint javulás érhető el a fejlesztendő épületek energetikai minőségi szerinti besorolásában.
Kik igényelhetik a támogatást?
A GINOP – 4.1.5-22 felhívásra olyan mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak, amelyek:
- rendelkeznek legalább 3 lezárt (beszámolóval alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel,
- éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt,
- a megvalósítási helyszín a támogatási kérelem benyújtását megelőző 60. napnál korábban bejegyzésre került a támogatást igénylő székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelepeként
- A megvalósítási helyszín a Közép-Magyarországi régión kívül esik!
- Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei.
Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
A megvalósítási helyszín feltételei
A támogatási kérelem egy megvalósítási helyszínen (akár több külön helyrajzi számon található ugyanazon telephelyen) található 1 db külön álló épület és/vagy épületcsoport energetikai fejlesztésére irányulhat.
Olyan épületek korszerűsítéséhez nyújtható támogatás, amelynek
- a megvalósítási helyszín a Közép-Magyarországi régión kívül esik!
- a fejlesztése egyértelműen igazolható energia-megtakarítást eredményez,
- a helyszín alkalmas a projekt megvalósítására,
- korszerűsítése abszolút értékben csökkenti hazánk üvegházhatású gázkibocsátását (kivéve azon épületek energiahatékonysági fejlesztéseit, amelyek jelenleg és a fejlesztést követően is megújuló fűtési rendszert alkalmaznak),
- 2006. december 31-ét követően nem estek át a jelen támogatási kérelemben fejlesztéssel érintett szerkezeti elemek uniós, költségvetési vagy egyéb támogatás igénybevételével energetikai korszerűsítésen, vagy amennyiben igen, úgy a támogatáshoz kapcsolódó fenntartási időszak véget ért, a projekt lezárult,
- a fejlesztés előtti állapotban – a támogatási kérelem benyújtását megelőző 2 évnél nem régebbi statikai szakvéleménnyel igazoltan – nem rendelkezik állékonysági problémával,
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző 3 évből legalább 1 év időtartamban rendeltetésszerű használatban állt.
A támogatás jellege, mértéke
A GINOP – 4.1.5-22 pályázatban az igényelhető támogatás összege: minimum 75 millió Ft és maximum 500 millió Ft. A támogatás az opcionális vállalások számától függően vissza nem térítendő támogatássá alakul!
A pályázónak legalább a projekt összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett részét kitevő önerővel kell rendelkeznie. Az önerő saját forrásból és egyéb támogatásból (pl. támogatott hitelből) is állhat.
Várhatóan 24 – 160 db kérelem kerül támogatásra.
A támogatás összege 75 millió – 500 millió Ft
Támogatási intenzitás: 90%
A GINOP – 4.1.5-22 pályázatban támogatható tevékenységek
Önállóan támogatható tevékenységek
Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek
- épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése – a meglévő fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek hőszigetelése vagy cseréje
- épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése
- meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása
Önállóan nem támogatható tevékenységek
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
- napelem
- napkollektor
- brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése
- hőszivattyú rendszerek alkalmazása
Nem támogatható tevékenységek
A fenti pontban meghatározott tevékenységeken kívül a GINOP – 4.1.5-22 pályázatban más tevékenység nem támogatható, különösen az alábbiak:
- új építmény létrehozása
- lakás/lakhatás vagy szálláshely kapacitásbővítés célú fejlesztés megvalósítása
- távhőrendszerről való leválás (a gőzközegű távhőrendszerről való leválás kivételével)
- meglévő megújuló energiát hasznosító rendszer kapacitásbővítése
- napelemes rendszer telepítése, amennyiben a napelem pala fedésű tetőszerkezeten kerülne elhelyezésre
- atomerőművek leállítása és építése
- repülőtéri infrastrukturális beruházások – a környezetvédelemhez vagy a negatív környezeti hatás mérsékléséhez vagy csökkentéséhez kapcsolódók kivételével
Kizáró okok
A pályázat keretében nem nyújthat be támogatási kérelmet többek között az az igénylő, aki:
- A megvalósítás a Közép-Magyarországi régión belül történne.
- Saját tőkéje a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján negatív.
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent.
- A vállalkozás fejlesztése esetén a fejlesztendő épület energetikai minőség szerinti besorolása legalább egy szintet nem javul DD besorolás alatti épületek esetében.
- A támogatási kérelemben rögzített projekt elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevétel összegét.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), illetve elődszervezete, az APEH által indított végrehajtási eljárás van folyamatban a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában.
- A pályázó fejlesztési igénye dohány és dohánytermékek gyártásával, feldolgozásával és forgalomba hozatalával-, valamint halászati és akvakultúra-termékek termeléséhez, feldolgozásához és értékesítéséhez kapcsolódó beruházásokra irányul.
- A vállalkozás mezőgazdasági termelőnek minősül és/vagy fejlesztési igénye elsődleges mezőgazdasági termelésre irányul.
- A támogatással érintett tevékenység az Európai Unióról szóló Szerződés 1. számú mellékletében (Annex I.) szereplő mezőgazdasági termékek előállítására, feldolgozására irányul.
- A vállalkozás GINOP-4.1.1-8.4.4-16, GINOP-4.1.2-18, GINOP-4.1.3-19, GINOP-4.1.4-19 kódszámú vagy jelen Felhívás keretében ugyanazon székhely, telephely vagy fióktelep fejlesztése kapcsán támogatásban részesült.
- A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében meghirdetett egyéb felhívások kapcsán, valamint a GINOP Plusz-1.1.2-21, a GINOP Plusz-1.2.1-21 vagy a GINOP-1.2.3-21 kódszámú felhívás keretében támogatásban részesült a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása vagy energiahatékonysági beruházásokat érintő tevékenység vonatkozásában.
A pályázatok benyújtásának határideje
2022. április 20. – 2022. május 3.
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll. A pályázat tartalma a végleges pályázati kiírás megjelenésével változhat. A támogatási kérelmet várhatóan 2022. április 20. – 2022. május 3. között lehet benyújtani.